ATV12H075F1 | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 0.75 kW, 100 V, 4.2 A, ATV12H075F1
Order No.: 06N0002
EAN: 3606480071034
MPN:
ATV12H075F1
Series: ALTIVAR 12
ATV12H075F1 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV12H075F1 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV12H075F1 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV12H075F1 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV12H075F1 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
1 pcs.
Frequency converter, ATV12H075F1, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. It works at a rated power up to 0.75kW / 1hp and a rated voltage from 100V to 120V AC. It is designed with heatsink for normal environments and fan-cooled enclosure. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol.
Version frequency converter
Power 0.75 kW
Number of phases 1
Rated voltage 100 V
Output current 4.2 A
Width 105 mm
Height 142 mm
Depth 156.2 mm