NSYCVF85M230DG | Schneider Electric
Filter fan, 230 V, 150 x 170 x 62 mm, 85 m³/h, 49 dB, ball bearing, Schneider Electric NSYCVF85M230DG
Order No.: 02P0489
EAN: 3606481369734
MPN:
NSYCVF85M230DG
Series: Climasys CV
NSYCVF85M230DG Schneider Electric Panel-Mount Fans
1 pcs.
Fan, NSYCVF85M230DG, Schneider Electric
This product is a smart fan that is designed to provide reliable and efficient cooling. It is made of injected thermoplastic (PC) and motor support (ASA PC) and is available in smoked black (RAL 9005) color. The fan has a ball bearing type and a maximum pressure of 50 Pa. It has a power range of 15 W 50 Hz and 17 W 60 Hz, and a free flow rate of 85 m3/h at 50 Hz and 98 m3/h at 60 Hz. It can be used in ambient air temperatures ranging from -20 to 60°C. It has a Faston connector and comes with a smart filter with dust sensor, a fan sensor ready to be mounted, a cable gland, and an external protective transparent smoked grille on the front. It has an IP54 degree of protection and a noise level of 46-49 dB. The cut-out dimensions of the fan are 125 x 125 mm.
Features
  • Smart fan with reliable and efficient cooling
  • Made of injected thermoplastic and motor support
  • Faston connector with a smart filter and dust sensor for easy use
Technical specifications
Filter Property Value
Rated voltage 230 V
Width 150 mm
Height 170 mm
Depth 62 mm