NSYCVF38M230DG | Schneider Electric
Filter fan, 230 V, 117 x 137 x 49 mm, 38 m³/h, 41 dB, ball bearing, Schneider Electric NSYCVF38M230DG
Order No.: 02P0481
EAN: 3606481369710
MPN:
NSYCVF38M230DG
Series: Climasys CV
NSYCVF38M230DG Schneider Electric Panel-Mount Fans
1 pcs.
Fan, NSYCVF38M230DG, Schneider Electric
This product is a smart fan that is designed to provide reliable and efficient cooling. It is made of injected thermoplastic (PC) and ASA PC and is available in smoked black (RAL 9005) color. The fan has a ball bearing type and a maximum pressure of 29 Pa. It has a power range of 4,5 W 50 Hz and 4,8 W 60 Hz, and a free flow rate of 38 m3/h at 50 Hz and 39 m3/h at 60 Hz. It can be used in ambient air temperatures ranging from -10 to 70°C. It has a power cable and comes with a smart filter with dust sensor, a fan sensor ready to be mounted, a cable gland, and an external protective transparent smoked grille. It has a range compatibility of PanelSet and Thalassa and a noise level of 40-41 dB. The cut-out dimensions of the fan are 92 x 92 mm. It is certified with CE, EAC, and EMC directive 89/336 EEC. It must not be connected to a power conversion module, inverter or UPS power supply.
Features
  • Efficient cooling with a powerful ball bearing type
  • Smoked black color design for an elegant look
  • Comes with a smart filter with dust and fan sensors
  • Compatible with PanelSet and Thalassa range
Technical specifications
Filter Property Value
Rated voltage 230 V
Width 117 mm
Height 137 mm
Depth 49 mm