NSYCVF560M230DG | Schneider Electric
Filter fan, 230 V, 316 x 336 x 161 mm, 560 m³/h, 59 dB, ball bearing, Schneider Electric NSYCVF560M230DG
Order No.: 02P0483
EAN: 3606481369796
MPN:
NSYCVF560M230DG
Series: Climasys CV
NSYCVF560M230DG Schneider Electric Panel-Mount Fans
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Fan, NSYCVF560M230DG, Schneider Electric
This product is a smart fan that is designed to provide reliable and efficient cooling. It is made of injected thermoplastic (PC) and motor support (ASA PC) and is available in smoked black (RAL 9005) color. The fan has a ball bearing type and a maximum pressure of 140 Pa. It has a power range of 68 W 50 Hz and 85 W 60 Hz, and a free flow rate of 562 m3/h at 50 Hz and 586 m3/h at 60 Hz. It can be used in ambient air temperatures ranging from -15 to 60°C. It has a terminal block and comes with a filter, an external protective transparent smoked grille, a fan sensor ready to be mounted, and a cable gland. It has an IP54 degree of protection and a noise level of 59-59 dB. The cut-out dimensions of the fan are 291 x 291 mm.
Features
  • Durable construction made of injected thermoplastic (PC) and motor support (ASA PC)
  • Reliable ball bearing type with a maximum pressure of 140 Pa
  • Comes with a fan sensor ready to be mounted
  • External protective transparent smoked grille ensures efficient airflow
Technical specifications
Filter Property Value
Rated voltage 230 V
Width 316 mm
Height 336 mm
Depth 161 mm