NSYCVF850M400DG | Schneider Electric
Filter fan, 400 V, 316 x 336 x 162 mm, 850 m³/h, 77 dB, ball bearing, Schneider Electric NSYCVF850M400DG
Order No.: 02P0487
EAN: 3606481369826
MPN:
NSYCVF850M400DG
Series: Climasys CV
NSYCVF850M400DG Schneider Electric Panel-Mount Fans
1 pcs.
Fan, NSYCVF850M400DG, Schneider Electric
This product is a forced air ventilation fan that is designed to provide reliable and efficient cooling. It is made of injected thermoplastic (PC) and motor support (ASA PC) and is available in smoked black (RAL 9005) color. The fan has a ball bearing type and a maximum pressure of 170 Pa. It has a power range of 126 W 50 Hz and 126 W 60 Hz, and a free flow rate of 803 m3/h at 50 Hz and 931 m3/h at 60 Hz. It can be used in ambient air temperatures ranging from -15 to 60°C. It has a terminal block and comes with a smart filter with dust sensor, a fan sensor ready to be mounted, a cable gland, and an external protective transparent smoked grille on the front. It has an IP54 degree of protection and a noise level of 75-77 dB. The cut-out dimensions of the fan are 291 x 291 mm.
Features
  • Reliable and efficient forced air ventilation fan for cooling
  • Made of injected thermoplastic (PC) and motor support (ASA PC)
  • Smart filter with dust sensor, cable gland and external protective grille included
Technical specifications
Filter Property Value
Rated voltage 400 V
Width 316 mm
Height 336 mm
Depth 162 mm