AK10-430C-Y | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 430 V, Littelfuse AK10-430C-Y
Order No.: 74P2900
EAN: 4099891797652
MPN:
AK10-430C-Y
Series: AK10-Y
AK10-430C-Y Littelfuse TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-430C-Y, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Low slope resistance
  • Symmetric in leads width for easier soldering during assembly
  • ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2
  • Halogen-free
  • RoHS compliant
  • Glass passivated junction
Technical specifications
Filter Property Value
Version bidirectional
Rated blocking voltage 430 V
Breakdown voltage 440 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 1.4 nF