AK10-015C-Y-12 | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 15 V, Littelfuse AK10-015C-Y-12
Order No.: 74P2868
EAN: 4099891797331
MPN:
AK10-015C-Y-12
Series: AK10-Y
AK10-015C-Y-12 Littelfuse TVS Diodes
Subject to prior sale
12 pcs.
High power TVS diode, AK10-015C-Y-12, Littelfuse
Version bidirectional
Rated blocking voltage 15 V
Breakdown voltage 16 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 40 nF