AK10-270C-Y | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 270 V, Littelfuse AK10-270C-Y
Order No.: 74P2894
EAN: 4099891797591
MPN:
AK10-270C-Y
Series: AK10-Y
AK10-270C-Y Littelfuse TVS Diodes
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-270C-Y, Littelfuse
Version bidirectional
Rated blocking voltage 270 V
Breakdown voltage 283 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 2.3 nF