03136.25MXP | Littelfuse
Microfuse 6.3 x 32 mm, 6.25 A, T, 250 V (AC), 200 A breaking capacity, 03136.25MXP
Order No.: 55P6312
EAN: 4099889098983
MPN:
03136.25MXP
Series: 313
03136.25MXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 03136.25MXP, Littelfuse
Features
  • In accordance with UL Standard 248-14
  • Available in cartridge and axial lead format and with various forming dimensions
  • RoHS compliant and Lead-free
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 200 A
Length 31.75 mm
diameter 6.35 mm