0313.500MXP | Littelfuse
Microfuse 6.3 x 32 mm, 500 mA, T, 250 V (AC), 10 kA breaking capacity, 0313.500MXP
Order No.: 55P6209
EAN: 4099889098860
MPN:
0313.500MXP
Series: 313
0313.500MXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 0313.500MXP, Littelfuse
Features
  • In accordance with UL Standard 248-14
  • Available in cartridge and axial lead format and with various forming dimensions
  • RoHS compliant and Lead-free
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 10 kA
Length 31.75 mm
diameter 6.35 mm