031301.5HXP | Littelfuse
Microfuse 6.3 x 32 mm, 1.5 A, T, 250 V (AC), 100 A breaking capacity, 031301.5HXP
Order No.: 42G1796
EAN: 4099889084986
MPN:
031301.5HXP
Series: 313
031301.5HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 031301.5HXP,LITTELFUSE
Features
  • Material glass body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 100 A
Length 32 mm
diameter 6.3 mm