031301.5MXP | Littelfuse
Microfuse 6.3 x 32 mm, 1.5 A, T, 250 V (AC), 300 A breaking capacity, 031301.5MXP
Order No.: 55P6262
EAN: 4099889098969
MPN:
031301.5MXP
Series: 313
031301.5MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 031301.5MXP, Littelfuse
Features
  • In accordance with UL Standard 248-14
  • Available in cartridge and axial lead format and with various forming dimensions
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 300 A
Length 31.75 mm
diameter 6.35 mm