031303.2HXP | Littelfuse
Microfuse 6.3 x 32 mm, 3.2 A, T, 250 V (AC), 10 kA breaking capacity, 031303.2HXP
Order No.: 55P6295
EAN: 4099889098976
MPN:
031303.2HXP
Series: 313
031303.2HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 2,000 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
100 pcs.
Fuse, 031303.2HXP, Littelfuse
Features
  • In accordance with UL Standard 248-14
  • Available in cartridge and axial lead format and with various forming dimensions
Version microfuse
Design 6.3 x 32 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.2 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 10 kA
Length 31.75 mm
diameter 6.35 mm