025101.5MAT1L | Littelfuse
Microfuse 7.11 x 2.8 mm, 1.5 A, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 300 A breaking capacity, 025101.5MAT1L
Order No.: 55P4963
EAN: 4099889098662
MPN:
025101.5MAT1L
Series: 0251
025101.5MAT1L Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 52,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 025101.5MAT1L, Littelfuse
Features
  • Very fast-acting
  • Small size
  • Wide current rating
  • Halogen-free available
  • Wide operating temperature range
  • Low temperature re-rating
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 7.11 x 2.8 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 1.5 A
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 300 A
Length 7.11 mm
diameter 2.8 mm