0251.062MXL | Littelfuse
Microfuse 7.11 x 2.8 mm, 62 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 300 A breaking capacity, 0251.062MXL
Order No.: 55P4805
EAN: 4099889098365
MPN:
0251.062MXL
Series: 0251
0251.062MXL Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
1000 pcs.
Fuse, 0251.062MXL, Littelfuse
Version microfuse
Design 7.11 x 2.8 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 62 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 300 A
Length 7.11 mm
diameter 2.8 mm