0251.750HAT1L | Littelfuse
Microfuse 7.11 x 2.8 mm, 750 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 300 A breaking capacity, 0251.750HAT1L
Order No.: 46G5108
EAN: 4099889091458
MPN:
0251.750HAT1L
Series: 0251
0251.750HAT1L Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 76 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Fuse, 0251.750HAT1L, Littelfuse
Features
  • Very fast-acting
  • Small size
  • Wide current rating
  • Halogen-free available
  • Wide operating temperature range
  • Low temperature re-rating
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 7.11 x 2.8 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 750 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 300 A
Length 7.11 mm
diameter 2.8 mm