0251.250MRT1L | Littelfuse
Microfuse 7.11 x 2.8 mm, 250 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 300 A breaking capacity, 0251.250MRT1L
Order No.: 55P4832
EAN: 4099889098419
MPN:
0251.250MRT1L
Series: 0251
0251.250MRT1L Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 8 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 0251.250MRT1L, Littelfuse
Version microfuse
Design 7.11 x 2.8 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 300 A
Length 7.11 mm
diameter 2.8 mm