02183.15MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02183.15MXBP
Order No.: 74P8788
EAN: 4099891856533
MPN:
02183.15MXBP
Series: 218
02183.15MXBP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 02183.15MXBP, Littelfuse
The 02183.15MXBP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm