021806.3MXF34P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, T, 250 V (AC), 63 A breaking capacity, 021806.3MXF34P
Order No.: 74P8776
EAN: 4099891856410
MPN:
021806.3MXF34P
Series: 218
021806.3MXF34P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 021806.3MXF34P, Littelfuse
The 021806.3MXF34P is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 63 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm