021806.3MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, T, 250 V (AC), 63 A breaking capacity, 021806.3MXBP
Order No.: 74P8773
EAN: 4099891856380
MPN:
021806.3MXBP
Series: 218
021806.3MXBP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 021806.3MXBP, Littelfuse
The 021806.3MXBP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 63 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm