021802.5VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2.5 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021802.5VXP
Order No.: 74P8771
EAN: 4099891856366
MPN:
021802.5VXP
Series: 218
021802.5VXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 021802.5VXP, Littelfuse
The 021802.5VXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm