021802.5MXF5P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2.5 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021802.5MXF5P
Order No.: 74P8769
EAN: 4099891856342
MPN:
021802.5MXF5P
Series: 218
021802.5MXF5P Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 021802.5MXF5P, Littelfuse
The 021802.5MXF5P is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm