021801.6VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.6 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021801.6VXP
Order No.: 74P8749
EAN: 4099891856144
MPN:
021801.6VXP
Series: 218
021801.6VXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 021801.6VXP, Littelfuse
The 021801.6VXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.6 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm