021801.6MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.6 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021801.6MRET1P
Order No.: 74P8745
EAN: 4099891856106
MPN:
021801.6MRET1P
Series: 218
021801.6MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 021801.6MRET1P, Littelfuse
The 021801.6MRET1P is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.6 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm