021801.6HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.6 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021801.6HXP
Order No.: 74P8744
EAN: 4099891856090
MPN:
021801.6HXP
Series: 218
021801.6HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 021801.6HXP, Littelfuse
The 021801.6HXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.6 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm