0218.500VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.500VXP
Order No.: 74P8703
EAN: 4099891855680
MPN:
0218.500VXP
Series: 218
0218.500VXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 0218.500VXP, Littelfuse
The 0218.500VXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm