0218.500MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.500MXBP
Order No.: 74P8700
EAN: 4099891855659
MPN:
0218.500MXBP
Series: 218
0218.500MXBP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0218.500MXBP, Littelfuse
The 0218.500MXBP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm