0218.250MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.250MXBP
Order No.: 74P8686
EAN: 4099891855512
MPN:
0218.250MXBP
Series: 218
0218.250MXBP Littelfuse Micro Fuses
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0218.250MXBP, Littelfuse
The 0218.250MXBP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm