0218.200VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 200 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.200VXP
Order No.: 74P8683
EAN: 4099891855482
MPN:
0218.200VXP
Series: 218
0218.200VXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 0218.200VXP, Littelfuse
The 0218.200VXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 200 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm