0218.160VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 160 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.160VXP
Order No.: 74P8678
EAN: 4099891855437
MPN:
0218.160VXP
Series: 218
0218.160VXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 0218.160VXP, Littelfuse
The 0218.160VXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 160 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm