0218.125VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 125 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.125VXP
Order No.: 74P8674
EAN: 4099891855390
MPN:
0218.125VXP
Series: 218
0218.125VXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 0218.125VXP, Littelfuse
The 0218.125VXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 125 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm