0218.125MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 125 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.125MXEP
Order No.: 74P8673
EAN: 4099891855383
MPN:
0218.125MXEP
Series: 218
0218.125MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0218.125MXEP, Littelfuse
The 0218.125MXEP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 125 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm