0218.063MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 63 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.063MXEP
Order No.: 74P8656
EAN: 4099891855215
MPN:
0218.063MXEP
Series: 218
0218.063MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0218.063MXEP, Littelfuse
The 0218.063MXEP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 63 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm