0218.063HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 63 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.063HXP
Order No.: 74P8654
EAN: 4099891855192
MPN:
0218.063HXP
Series: 218
0218.063HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0218.063HXP, Littelfuse
The 0218.063HXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 63 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm