0218.040MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 40 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.040MRET1P
Order No.: 74P8644
EAN: 4099891855093
MPN:
0218.040MRET1P
Series: 218
0218.040MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0218.040MRET1P, Littelfuse
The 0218.040MRET1P is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 40 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm