0218.040HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 40 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.040HXP
Order No.: 74P8643
EAN: 4099891855086
MPN:
0218.040HXP
Series: 218
0218.040HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0218.040HXP, Littelfuse
The 0218.040HXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 40 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm