02171.25MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.25 A, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02171.25MXEP
Order No.: 74P8629
EAN: 4099891854942
MPN:
02171.25MXEP
Series: 217
02171.25MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 02171.25MXEP, Littelfuse
The 02171.25MXEP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm