021706.3VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, F, 250 V (AC), 63 A breaking capacity, 021706.3VXP
Order No.: 74P8625
EAN: 4099891854904
MPN:
021706.3VXP
Series: 217
021706.3VXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5 pcs.
Fast-acting fuse, 021706.3VXP, Littelfuse
The 021706.3VXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 63 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm