021706.3MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, F, 250 V (AC), 63 A breaking capacity, 021706.3MRET1P
Order No.: 74P8622
EAN: 4099891854874
MPN:
021706.3MRET1P
Series: 217
021706.3MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 021706.3MRET1P, Littelfuse
The 021706.3MRET1P is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 63 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm