0217.800TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 800 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.800TXP
Order No.: 74P8571
EAN: 4099891854362
MPN:
0217.800TXP
Series: 217
0217.800TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.800TXP, Littelfuse
The 0217.800TXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 800 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm