0217.630MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 630 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.630MXEP
Order No.: 74P8565
EAN: 4099891854300
MPN:
0217.630MXEP
Series: 217
0217.630MXEP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.630MXEP, Littelfuse
The 0217.630MXEP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 630 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm