0217.500MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.500MXBP
Order No.: 74P8559
EAN: 4099891854249
MPN:
0217.500MXBP
Series: 217
0217.500MXBP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.500MXBP, Littelfuse
The 0217.500MXBP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm