0217.500MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.500MRET1P
Order No.: 74P8558
EAN: 4099891854232
MPN:
0217.500MRET1P
Series: 217
0217.500MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.500MRET1P, Littelfuse
The 0217.500MRET1P is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm