0217.500HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.500HXP
Order No.: 74P8557
EAN: 4099891854225
MPN:
0217.500HXP
Series: 217
0217.500HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.500HXP, Littelfuse
The 0217.500HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm