0217.400MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 400 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.400MXP
Order No.: 74P8554
EAN: 4099891854195
MPN:
0217.400MXP
Series: 217
0217.400MXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.400MXP, Littelfuse
The 0217.400MXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 400 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm