0217.400MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 400 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.400MXEP
Order No.: 74P8553
EAN: 4099891854188
MPN:
0217.400MXEP
Series: 217
0217.400MXEP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.400MXEP, Littelfuse
The 0217.400MXEP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 400 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm