0217.400HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 400 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.400HXP
Order No.: 74P8551
EAN: 4099891854164
MPN:
0217.400HXP
Series: 217
0217.400HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.400HXP, Littelfuse
The 0217.400HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 400 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm