0217.315MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 315 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.315MXBP
Order No.: 74P8547
EAN: 4099891854126
MPN:
0217.315MXBP
Series: 217
0217.315MXBP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.315MXBP, Littelfuse
The 0217.315MXBP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 315 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm