0217.315HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 315 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.315HXP
Order No.: 74P8545
EAN: 4099891854102
MPN:
0217.315HXP
Series: 217
0217.315HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.315HXP, Littelfuse
The 0217.315HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 315 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm