0217.250MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.250MXBP
Order No.: 74P8541
EAN: 4099891854065
MPN:
0217.250MXBP
Series: 217
0217.250MXBP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.250MXBP, Littelfuse
The 0217.250MXBP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm